Wiadomości

!_MIASTO_BIEGNIE_2022_2311

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bieg Tropem Wilczym

Trwa rejestracja chętnych do wzięcia udziału w Biegu Tropem Wilczym, który w tym roku odbędzie się w niedzielę, 6 marca 2022 r. Bieg Tropem Wilczym jest ogólnopolskim biegiem o charakterze otwartym dla osób, które ukończyły 16 rok życia. Dystans biegu wynosi 1963 metry co jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Tegoroczny bieg wystartuje o godzinie 11.00 spod budynku Urzędu Miasta przy alei Zwycięstwa 20. Trasa biegu przebiegać będzie ulicami Sosnowca, a jego meta zlokalizowana będzie przy  pomniku "Kobietom Walczącym w Szeregach Armii Krajowej", na  skrzyżowaniu ul. Orlej z ul. Nowopogońskiej, przy kościele Parafii pw. Św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Limit czasu biegu wynosi 30 minut. W ramach opłaty startowej, która wyniesie 25 zł każdy uczestnik zawodów będzie miał zapewniony numer startowy z agrafkami, medal, opiekę medyczną oraz posiłek regeneracyjny.

Limit zgłoszeń wynosi 250 miejsc i decyduje kolejność ich dokonywania. Zgłoszenia przyjmowane wyłącznie on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie: www.mosir.sosnowiec.pl

Bieg, oprócz populryzacji biegania jako formy aktywności oraz promocji zdrowego trybu życia ma także na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz rozpowszechnianie wiedzy i podtrzymywanie świadomości historycznej dotyczącej Żołnierzy Wyklętych.  Pierwszy Bieg Tropem Wilczym zorganizowany został w 2013 roku przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych. Już rok później, dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Fundacji Wolność i Demokracja wydarzenie nabrało większego rozmachu, a od 2015 roku odbywa się jako wydarzenie ogólnopolskie. Włączają się w niego również zagraniczne ośrodki, choćby Nowy Jork czy Sydney.